Tinklaraštis

Noriu gėlyno prie namų.. Kaip sukurti daugiamečių gėlyną pačiam?

daugiamečių gėlių gėlynas

Visi norime, kad mus suptų graži ir harmoninga aplinka. Kas turi žemės lopinėlį prie namų – ateina ir tas laikas, kai trokšta spalvų ir žiedų. Tai pasiekti yra kuriami gėlynai. Sukurti gražų daugiamečių gėlyną, kad jis džiugintų nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, vien meilės ir išmonės neužtenka. Kad gėlės derėtų pagal aukštį, spalvas, žydėjimo laiką, reikia šiek tiek žinių ir laiko. 

Gėlyno kūrimo gidas

Geriausias laikas įrengti gėlyną

Daugiamečius gėlynus geriausias laikas įrengti ankstyvą rudenį, o persodinimo darbams skirti gegužės mėnesį, kai medžiai ir krūmai jau pasodinti. tai daryti reikėtų vienu metu, kas ketverius metus.

Gėlyno funkcija, dydis

Kurioje vietoje yra įrengiami gėlynai? Jiems želdynuose skiriama išskirtinė vieta. Jie turi natūraliai susilieti su aplinka ir sudaryti vientiso želdyno įspūdį. Dažniausiai poilsio zonose, prie terasų, tvorų, sienelių, įvažiavimų ar įėjimų.. Jų dydis, forma priklauso nuo teritorijos dydžio, reljefo. Taigi reikia žinoti pagrindinius principus.

Mažuose sklypuose negalima sukurti didelių erdvių, juose sodinama mažai medžių, o daugiau krūmų ir vijoklių. Augalai išdėstomi taisyklingai, dažniausiai želdyno pakraščiuose. Gėlynai daromi taisyklingų formų arba gėlės sodinamos prie joms formą sudarančių augalų.

Didesnio laisvo planavimo gėlynai įrengiami didesnėse erdvėse ir ypač nelygaus reljefo želdynuose. Tai mišrios daugiamečių  gėlių daugiaeiliai, laisvų kontūrų grupės, atraminės sienelės, kalvelės, didesni masyvai su sumedėjusiais augalais.

Želdynų ir laisvų erdvių dydis nulemia gėlyno formą, jo proporcijas su aplinka. Mažose erdvėse gėlynas turėtų būti trumpesnis arba ilgesnis už pusę laisvos erdvės ilgio. Kuo didesnės erdvės ar kompoziciniai elementai, tuo turi būti gėlynas didesnis. Gėlynai turi sietis spalvomis ir formomis. 

Gėlyno vieta

Pagal tai, kokioje vietoje pasirinkote kurti gėlyną, priklausys ir kokius ten augalus sodinsime.

Pietinėje ir rytinėje pusėje augantis gėlynas visada bus sausesnis, nei vakarinėje ar šiaurinėje, todėl rinksimės saulemėgius ir sausesnes dirvas mėgstančius. Lygiose vietose labiausiai tinka vienodo aukščio. Juos galima išdėlioti sudėtingais raštais, suderinti žiedų ir lapų spalvas. Prie tvoros ar atraminės sienelės gėles reikia sodinti pakopomis – nuo žemiausių iki aukščiausių.  Šlaituose augančius augalus sunku pasiekti, todėl reikia rinktis tokias rūšis, kurioms nereikia itin daug priežiūros. Rinktis reikėtų daugiau žemaūgių, kad jie sutvirtintų šlaitą. Šiaurinėje pusėje arba tokioje vietoje, kur kelias valandas per dieną yra šešėlis, geriausiai auga pavėsį mėgstantys augalai.

Gėlyno formos ir dirvožemio paruošimas

Taigi, kai jau išrinkome vietą gėlynui, dabar reikia padaryti aiškią formą. Gėlyno krašto formą pažymėkite panaudodami sodo žarną ar smėlį. Kad augalai gerai augtų, lysvė turi būti pakankamai didelė.

 • Lenktos - plotis mažiausiai 1 - 1,5 metro.
 • Apvalios - plotis - 2 - 3 metrai.
 • Tiesios - plotis mažiausiai 1 metras.

Gėlyno dirvožemį reikia giliai išpurenti, kad dirva taptų laidi orui, vandeniui, maistinėms medžiagoms ir kad augalai galėtų gerai augti. 

Gėlėms nepatinka augti smėlyje ir molyje. Jeigu neturite kitokios žemės, dirvą būtina pagerinti. Smėlį sumaišykite su sunkesne, derlingesne žeme, o molį pagerinkite smėliu, durpėmis, lengva žeme. Geriausiai gėlės augs priesmėlio ir priemolio dirvoje, patręštose organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Jei vieta šlapia, dažnai užsilaiko vanduo, ją būtinai nusausinkite, nes gėlės kitaip sunyks.

Lysvė kasama nuo jos krašto, luitais. Sukasus, reikia pašalinti piktžoles ir jų šaknis, gerai išpurenti. Jos paviršius turi būti tame pačiame aukštyje ir gal šiek tiek aukščiau negu lysvės kraštas. Jei yra atvirkščiai – reikia papildyti žemėmis, o jei aukščiau – dalį žemės nuimti.

Augalų sąrašo sudarymas ir suskaičiavimas

Štai ir įpusėjome.. O dabar galėsime pasitelkti savo kūrybos galias ir išlaisvinti savo fantazijas.. Nors bus kažkokios ir ribos:) Taigi sudarysime savo gėlyno augalų sąrašą. Kaip atrinkti?

Į jį surašykite tuos augalus, kurie jums patinka, kuriems tinka jūsų parinkta vieta pagal žemę, jos drėgmę ir šviesą. Tada sugrupuokite pagal žydėjimo laiką ir aukštį, o paskui dar į smulkesnes grupeles, pagal lapų formą ir dekoratyvumą. Pagal žydėjimą – išrinkite tokių augalų grupę, kuri žydės nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

Nepamirškite derinti spalvas. Nesirinkite labai plataus spalvų spektro, kad gėlynas neatrodytų margas. Gražiausia, kai būna parinktos tos pačios spalvos atspalviai. Tada yra išlaikoma želdynų harmonija ir aplinkos darna. 

Ryškių spalvų gėlės akies nerėš, jei jas pasodinsite kiek toliau nuo takelio ar gėlyno centro. Mėlyni, violetiniai žiedai maloniau atrodys pirmame plane, pakraščiuose. Ryškius įvairiaspalvius derinius sušvelninsite, jei įterpsite neutralių baltų, sidabrinių, šviesiai pilkų spalvų gėlių. Išsirinkome. Tai kiek gi gėlių sodinukų reikės? Į vieną kvadratinį metrą galima pasodinti:

 • 2-5 vnt. iki 1-2 metrų krūmelius arba
 • 5-9 vnt. vidutinio dydžio iki 50-90 cm aukščio krūmelius arba
 • 12-16 vnt. žemę uždengiančių sodinukų. 

Geriausiai augalai jaučiasi, kai kaimynų šaknys auga skirtingu gyliu ir nekonkuruoja dėl maisto ir drėgmės.Kai jau sudarėme gėlių sąrašą ir suskaičiavome kiek jų reikės, reikia jų įsigyti.

Apie pirktų gėlių sodinukų kokybę ir laikymo sąlygas galite paskaityti rubrikoje APIE GĖLES – Nusipirkau augalą vazonėlyje / su žemės gumulu. Ką daryti?

Gėlių sodinukų sodinimas

Iš pradžių augalus esančius dar vazonėliuose palaistome, jei jie sausi ir sugrupuojame ant lysvės: tuos kurie užaugs didesni, sodinsime toliau, kurie žemesni – į priekį. 

Išdėstykime augalus pagal jų galutinį dydį – vieną nuo kito maždaug 15-40 cm atstumu. Tik tada augalus ištraukite iš vazonų. Nieko tokio, jei per ilgas šaknis pakirpsite. Tik žinoma ne per daug.

Pradėkite nuo tos augalų eilės, kuri yra labiausiai nutolusi nuo gėlyno krašto. Antrosios eilės augalai išdėstomi pirmosios eilės tarpuose. Taip visiems teks vienodas kiekis šviesos ir maisto medžiagų bei vandens. Taip sodinkite keliomis eilėmis iki gėlyno krašto.

Gėlių grupelių kontūrai tūri būti ryškūs, be smailių kampų. Grupuojama taip, kad vieni augalai sudarytų foną kitiems, kompozicija būtų orientuota į apžiūros pusę.

Pasodinus gėlyną rudenį, pavasarį jis jau džiugins jus. O praėjus dar metams – atskleis visą grožį ir spalvas. O kol augalai pasieks savo galutinį dydį, laisvus plotelius galima mulčiuoti, apsodinti trumpaamžėmis arba svogūninėmis gėlėmis.

Štai ir baigėm dar vieną etapą.. Turime naują gėlyną, kuris mus džiugins 🙂 Kaip taisyklingai sodinti augalus ir apie jų priežiūrą, parašysiu kitame straipsnyje, rubrikoje APIE GĖLES

Na, ir paskutiniai patarimai kuriantiems gėlynus..

 • gėlynai išdėstomi želdyno pakraščiuose, kad nesuardytų bendros aplinkos darnos;
 • geriau įrengti vieną didesnį gėlyną, nei daug mažų;
 • gėlynai yra akcentai, todėl jos reikėtų įrengti matomose vietose;
 • dideliuose gėlynuose sodinamos aukštaūgės , o mažuose - žemaūgės gėlės;
 • šiltų spalvų gėlėsgeriausiai atrodo, kai į jas žiūrima iš tolo, o šaltų spalvų - iš arčia;
 • sodinimo atstumus lemia gėlės aukštis, šakojimosi bei plitimo intensyvumas;
 • daugiametės gėlės prigyja per 8-10 dienų, tik reikia nepamiršti jų palaistyti;
 • daugiamečių gėlių gėlyno dirvą reikia įdirbti 20-40 cm gyliu;

Tendencijos 2019

tendencijos 2019 paparčiai
DAUGIAMEČIŲ GĖLIŲ/AUGALŲ TENDENCIJOS 2019

Ir kokie gi augalai turėtų būti  “ant bangos” mūsų sklypuose 2019 m.? Tiesiog SUGRĮŠIME atgal į ateitį rašo rhs.org.uk. Šiais metais bus populiarūs klasikiniai, senoviniai augalai, pvz., paparčiai ir kiti spalvotus lapus turintys augalai. Kodėl paparčiai – jų žaluma laikoma raminančia ir stresą mažinančia, o turimų veislių gausa jie nenusileidžia kitiems augalams. Kiekviena veislė subtiliais lapais ar forma, ir jie gali būti auginami viduje kaip kambarinė gėlė.  Lapai suteikia tekstūrą ir žalią, raminančią spalvą bet kuriam kambario kampui. Taip pat yra žinoma, kad paparčiai yra oro valytojai. Niekur nesitrauks ir natūralistinis apželdinimas, šį kartą jis yra susietas su klimato kaita ir šūkiu – kuo daugiau apželdinti ir pasodinti augalų / kad mūsų kraštovaizdžiai būtų “sveiki” ir žmonėms, ir gamtai.

Tendencijos 2019 lauko virtuvė
SODO DIZAINO TENDENCIJOS 2019

Sodininkai turėtų stengtis aplinką įrengti ir sutvarkyti taip, kad būtų kuo natūralesnė ir ilgaamžiškesnė aplinka – kuo mažiau tvarkymo, atsižvelgiant į dabartinių žmonių užimtumą. Kita tendencija – kad sklypuose vyrautų atostogų/poilsio atmosfera – gamtos garsų įdiegimas, poilsio ir virtuvės zonų , apšvietimo integravimas (nuotrauka pasiskolinta iš interneto).

tendencijos 2019 living coral spalva pantonne
PANTONE METŲ SPALVA 2019  – living coral

Sunku sugalvoti svarbesnį gėlių dizaino elementą nei spalva. Štai kodėl tie, kurie yra gėlių pramonėje, visada atkreipia dėmesį į spalvų tendencijas. Vienas iš įtakingiausių šaltinių spalvų pasaulyje Pantone šį ryškų koralų atspalvį apibūdina kaip – „žaismingą ir gyvybingą koralų atspalvį su auksiniu atspalviu”. Ši šilta, išraiškinga spalva bus matoma visur 2019 m. Ji simbolizuoja optimizmą ir džiaugsmą – labai reikalingą šiais neramiais laikais! Pirmoji metų „Pantone“ spalva, Cerulean, buvo pavadinta 2000 m. Pastaraisiais metais – „Ultra Violet“ (2018), „Greenery“ (2017), „Rose Quartz“ ir „Serenity“ (2016 m.) ir Marsala (2015). 

Daugiau apie metų spalvą ir jū derinius galite pasiskaityti oficialiame puslapyje – pantone.com

Tendencijos 2019 žalia
Tendencijos 2019 šviesiai geltona
ASCLEPIAS TUBEROSA/GUMBINIS KLEMALIS
LIATRIS SPICATA / VARPOTASIS LIATRIS VIOLETINĖ FORMA
AUGALŲ SPALVŲ TENDENCIJOS 2019

Vyrauja žalia, balta ir šviesiai geltona spalva, su oranžinės ir violetinės spalvos purslais.

Kai kurių šiais metais “madingų” daugiamečių gėlių galite įsigyti ir mūsų internetinėje parduotuvėje paspaudus nuorodą.

Nusipirkau augalą vazonėlyje / su žemės gumulu. Ką daryti?

Augalas vazonėlyje

gėlių sodinukai vazonėliuose
Geri požymiai

Įskaitoma etiketė; Sveiki, tvirti ūgliai; Drėgna, neperdžiūvusi žemė.

Blogi požymiai

Apvytę lapai; Sausa žemė; Ilgos, pro drenažo angą išlindusios šaknys.

Išauginti daugiamečiai augalai dažniausiai parduodami plastikiniuose vazonėliuose, nors šiomis dienomis, vertinant mūsų pastangas gyventi ekologiškai, augalai parduodami ir auginti palmių plaušų, durpiniuose vazonėliuose. Taip išaugintus augalus galima sodinti bet kuriuo metų laiku, jei žemė nėra įšalusi ar pažliugusi.

Sodinukus vazonėliuose patogiausia laikyti tol, kol atrasite pakankamai laiko jiems pasodinti. Laistyti reikėtų taip, kad žemė per nelyg neišdžiūtų. Jei vis dėl to gėlių sodinukai pritrūks drėgmės, kartu su vazonėliu įstatykite į vandens talpą ir palaukite, kol nustos kilti oro burbuliukai. dar kitas būdas – galima su visu vazonėliu įkasti sodinuką į žemę.

Ilgiau laikomus augaliukus reikia nepamiršti patręšti.

Prieš sodinant reikia ištiesinti žemių gumulo paviršiuje esančias šaknis, o pasodinus – nuolat laistyti, ypač sausu oru. Tai brangus, bet pats veiksmingiausias būdas įsigyti augalus.

Augalas su žemės gumulu

žemės gumulas
Geri požymiai

Įskaitoma etiketė; Sveiki, tvirti ūgliai, drėgnas žemės gumulas.

Blogi požymiai

Apvytę lapai; Sausas gumulas; Ilgos, išlindusios šaknys.

Nepriklausomai nuo jūsų geriausių norų gali ir nepavykti iškart pasodinti įsigyto augalo. Kaip elgtis, kad nenukentėtų sodinukų kokybė, kol galėsite juos sodinti?

Svarbiausia sodinukai turi būti drėgni. Juos reikėtų laikyti pavėsyje, šaknis apkasant žeme ir, žinoma, palaistyti. 

Dažnai nėra galimybės sodinukus plikomis šaknimis laikyti įkasant į žemę, Taigi pora dienų jie gali išlikti drėgni, jeigu šaknis uždengsime tamsiu plastikiniu maišeliu. Aplink jas pridėkite drėgnų laikraščių, durpių, šlapių pjuvenų, samanų. Maišelį reikia užrišti ir padėti į tamsią ir vėsią vietą. 

Gėlių sodinukai su žemės gumulu yra pigesni, nei augalai, kurie yra auginami vazonėliuose.

Geliusodinukai.lt parduotuvėje daugiausia yra parduodami augalai išauginti vazonėliuose, bet galima įsigyti ir su žemės gumulu. Visa informacija yra pateikta augalo aprašyme elektroninėje parduotuvėje.

Gėlių sodinukų naujienos

AQUILEGIA VULGARIS BLUE/PAPRASTASIS SINAVADAS MĖLYNA FORMA
AQUILEGIA VULGARIS BLUE / PAPRASTASIS SINAVADAS MĖLYNA FORMA

Įspūdingo grožio akį pritraukianti gėlė, auganti ir pavėsyje.

DELPHINIUM MAGIC FOUNTAINS PINK/DARŽELINIS PENTINIUS
DELPHINIUM MAGIC FOUNTAINS PINK / DARŽELINIS PENTINIUS

Viena gražiausių aukštaūgių daugiamečių darželio gėlių, įspūdingais rožinės spalvos žiedais. Tinka skynimui.

ASCLEPIAS TUBEROSA/GUMBINIS KLEMALIS
ASCLEPIAS TUBEROSA / GUMBINIS KLEMALIS

Dekoratyvus augalas. Žiedai ryškiai oranžiniai. Jiems peržydėjus lieka gražios, dekoratyvios ankštys. 

ECHINACEA E. PALLIDA / BLYŠKIOJI EŽIUOLĖ
ECHINACEA E. PALLIDA / BLYŠKIOJI EŽIUOLĖ

Plačiai naudojamos medicinos tikslams. Mėgiamos drugelių ir bičių gėlės. Tinka skynimui ir sausoms puokštėms. 

MELICA CILIATA/BLAKSTIENUOTOSIOS STRIEPSNĖS
MELICA CILIATA / BLAKSTIENUOTOSIOS STRIEPSNĖS

Tinka mišriems gėlynams, jų pakraščiams, kapų apželdinimui, skynimui  ir sausoms puokštėms.

aquilegia vulgaris rose
AQUILEGIA VULGARIS ROSE / PAPRASTASIS SINAVADAS RAUDONO ATSPALVIO FORMA

Pavėsio karalienė. Gerai auga vidutinio drėgnumo derlingoje žemėje, saulėtoje vietoje ar paunksnėje. 

BAPTISIA AUSTRALIS / PIETINĖS BARŠKĖS
BAPTISIA AUSTRALIS / PIETINĖS BARŠKĖS

Daugiametis augalas su tvarkingai išdėstytais mėlynai violetiniais žiedais žydi kone visą vasarą,  todėl jį vertėtų rinktis tiems, kurie nori, kad gėlynas ilgą laiką atrodytų puošnus. 

Delphinium nudicaule
DELPHINIUM NUDICAULE / PLIKASTIEBIAI PENTINIAI

Tai Ranunculaceae šeimos daugiametis augalas, kilęs iš Kalifornijos. Žiedynai smulkūs, raudonai oranžinės spalvos – užauga iki 60 cm aukščio. Labai mėgstamas bičių. 

ANDROPOGON GERARDI PRARIESOMMER / AUKŠTASIS BARZDOTIS
ANDROPOGON GERARDI PRARIESOMMER / AUKŠTASIS BARZDOTIS

Daugiametė dekoratyvi žolė. Nereikli, mėgsta saulėtas vietas. Sodinti nederlingoje dirvoje, nes kitaip ištįsta ir sugula, kaip ir kiti žoliniai augalai.

PANICUM VIRGATUM 'HEAVY METAL' / RYKŠTĖTOJI SORA
PANICUM VIRGATUM ‘HEAVY METAL’ / RYKŠTĖTOJI SORA

Sorų Panicum genties žolinis, atsparus ir dekoratyvus rykštėtosios soros veislės augalas. Auga stačiais kerais ir melsvais lapais. Tai nereiklus augalas, gerai augantis paprastoje daržo dirvoje, tik nemėgsta per daug šlapių vietų.

Visą sodinukų šių metų sortimentą galite rasti apsilankę mūsų elektroninėje parduotuvėje – https://geliusodinukai.lt/parduotuve/

Į viršų